Svatý Jan pod Skalou

[vc_row css_animation=““ row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“no“ type=“full_width“ angled_section=“no“ text_align=“left“ background_image_as_pattern=“without_pattern“][vc_column][rev_slider alias=“prispevky“][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=““ row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“no“ type=“grid“ angled_section=“no“ text_align=“left“ background_image_as_pattern=“without_pattern“ z_index=““][vc_column][vc_column_text]

Víkend se nám krátil a my před sebou měli poslední den v Českém krasu. Nebylo příliš času vymýšlet nějaké, promyšlené výpravy a tak byl dnešní cíl jasný. Všemi navštěvovaná vyhlídka u kříže na vrcholu Svatojánské skalní stěny v obci Svatý Jan pod Skalou.
Naši vyprávu jsme započali poněkud netradičně mezi obcemi Srbsko a Hostim. Auto se dá bezplatně zaparkovat u polní cesty. Nahromadilose jich zde za celý den požehnaně a tak celodenní stání zde nikomu nevadí. Po polní cestě vyrážíme k lesu kde se nám již podařilo napojit na naučnou stezku (dále NS) „Karlštejn“. Kdybychom se vrátili cca 500 metrů v opačném směru naší trasy, narazili bychom na Bubovické vodopády, které patří mezi nejkrásnější místa na Karlštejnsku. Často je místo však téměř bez vody a tak k návštěvě tohoto místa je ideální když je po deštích.

K vodopádům vede kamenitá cesta a tak jejich návštěva není příliš vhodná pro cyklisty, běžkaře ani rodiny s kočárem. Naše trasa tudy ale nevede a tak o vodopádech samotných snad někdy příště.
Po NS pokračujeme dále až na rozcestí „Propadlé vody“ kde jí oppouštíme a nyní již po po Svatojánském okruhu míříme k Salvayovým lomům.

IMG_2601

Tato cesta nás provedla velmi krásnou a klidnou krajinou. Díky menší návštěvnosti nebyl problém mít pejska na volno a užívat si všeho kolem nás. Vydáte-li se stejnou cestou , narazíte také na malou zamřížovanou jeskyni nesoucí název „Arnika“. K jejímu průzkumu se zde používá netradiční závěsná lanovka. Doposud zde bylo objeveno 155 metrů chodeb. Ideálním místem pro načerpání sil či malou svačinku před dalším putováním touto krásnou divokou přírodou Vám nabídne altánek postavený v těsné blízkosti této jeskyně.

IMG_2603
Načerpáte-li odstatek sil pro další putování po zdejších zajímavostech a vydáte se po NS dále, narazíte na Salvayovy lomy. Kousek mimo naší trasu (cca 500m) se nachází i skanzen hornictví, který je otevřen od května do října. Toto místo určitě stojí za bližsí prozkoumání a to především pokud máte menší děti. Právě pro ně zde jezdí hornický expres. Je zde spousta zajímavostí, strojů a dokonce prohlídky. Kousek tratě úzké jednokolejky a část expozice zahlédnete i v případě, že se vydáte naší cestou a tak nebudete o všechny krásy těchto míst ochuzeni.
Naším dalším cílem byl již hlavní bod dnešní výpravy, vyhlídka u křížku na 210 metrů vysoké skalní stěně tyčící se nad obcí Svatý Jan pod Skalou.  Jedná se o nejmohutnější skalní výchoz v Českém krasu. Výhled je zde opravdu famózní a stojí za to se sem zajít podívat. Krom vyhlídky do údolí řeky Loděnice tu však nic jiného nenajdete.

IMG_2666
Z vyhlídky vede do obce červeně značená turistická stezka, právě tou jsme se vydali. Cestou můžete skrze stromy pozorovat jak mohutná skalní stěna doopravdy je. V půli cesty objevíte kapli Povýšení sv. Kříže kde se podle pověsti poustevníkovi Ivanovi zjevil sv. Jan Křtitel a obdaroval jej dřevěným křížem na vymýtání zlých duchů. Kaple vznikla v roce 1714. V samotné obci je kromě skalní stěny největší dominantou klášter Benediktů. Dějiny tohoto místa zasahují až do počátku 11. století kdy zde údajně stávala jeskynní kaple sv. Jana Křtitele.

IMG_2615

Po celodenním výletě Vám příjde vhod občerstvení, kterého se cestou ani zde v obci příliš nenacházelo. Člověk by čekal na tak navštěvovaném místě trošičku více možností.  Jedno tu naštěstí naleznete, nese název „Obecná škola“.  Vaří tu za přijatelné ceny, ale na chuť a kvalitu jídla se názory různí a tak nemůžeme hodnotit.

Zde pro nás prohlídka těch nejzajímavějších míst byla u konce. Zbytek cesty uzavírající tento 12,5km vede po NS do obce Hostim kde Vás dále už zeleně značená turistická stezka zavede k Vašemu vozidlu. Cestou už Vás čeká jen cesta kolem řeky Loděnice a pár výhledů do krajiny. Komu zbydou síly, může se kousek od parkoviště podívat do Lomu na chlumu (cca 200 metrů).

[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=““ row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“no“ type=“full_width“ angled_section=“no“ text_align=“left“ background_image_as_pattern=“without_pattern“][vc_column][vc_column_text]

[mapsmarker layer=“9″]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]