S dítětem na výlety do hor

Vzhledem k tomu, že nám od Vás dost často chodí dotazy ohledně nošení našeho syna Thobiase a vůbec celkově nošení.
Rozhodli jsme se proto sepsat Vám naše postřehy a zkušenosti.

Rozhodně nečekejte, že se to dozvíte jestli je pro dítě lepší nosítko či krosna, protože to je povídání na hrozně dlouhou dobu a určit na to nejsme odbodníci. Způsoby nošení přizpůsobujeme potřebám a věku našeho syna a tak to u Vás může bát naprosto rozdílné.
Podle našich zkušenosti je nosítko i krosna výborný doplněk a každý má silné stránky trošku někde jinde, proto je dobré vždy nošení přizpůsobit danému výletu a především tomu co je pohodlné pro Vás a Vaše dítě.


My Tobíka do cca 15 měsíců nosili jen v nosítku, protože toho ještě mnohem víc naspal, moc nechodil a celkově nám to všem vyhovovalo. Jelikož vždy většinu výletu prospal, mohli jsme vesele trajdat po horách a všichni byli spokojení.
Vše jednou končí a najednou ten náš rebel začal objevovat svět, chtěl vše prozkoumávat a najednou mu v nosítku bylo příliš těsno. V ten moment jsme začali řešit, že by bylo dobré na celodenní výlety vyzkoušet něco jiného. Byly to jediná varianta, protože vzdát se našeho vejletění s trajdání po horách nepřipadalo v úvahu. Vše se nějak sešlo a díky spolupráci s Thule jsme si mohli vyzkoušet krosnu Sapling. Krosna se na první pohled zdála jako výborná věc, která bude pohodlná jak pro Tobíka, tak pro nás. Za krosnu Thule tisíckrát děkujeme, protože se nám vše potvrdilo a nyní je součástí našich výletů do hor.

Tobík je v ní spokojený a není problém chodit na celodenní výlety. V krosně má mnohem víc prostoru než v nosítku, což se mu líbí a když chce, může velmi rychle chodit po svých. Tobík poslední dobou potřebuje všeobecně volnost a mimo to má z krosny výrazně lepší rozhled, může během cesty jíst a postu dalších benefitů. No a mimo to je jídlo dost dobrá všc na to jak jej udržet v klidu 😀

V krosně je integrovaná sluneční clona s ochranným faktorem UPF 50, která v letních dnech ochrání vaše dítě. Dalších velkým plusem je i to, že má spoustu úložného prostoru kam můžeme dát další věci, které při výletech potřebuje.
Samozřejmě vždy se tam snažíme dávat lehčí věci, protože s dítkem může potom krosna vážit i 20kg a to už v horách bývá pěkný záhul na nohy 😀 Díky nastavitelnému zádovému systému lze kdykoliv a velmi rychle změnit velikost popruhů pro nosiče což se nám párkrát hodilo.

Abych tady ale nepěla ódy jenom na krosnu, tak máme s sebou vždy přibalené i nosítko. Je skladné, dám si ho do spodní části krosny a když chce Tobík spát, tak vím, že mu v něm bude mnohem pohodlněji a nebude spát s „vyvrácenou“ hlavičkou což se nám v krosně stává a musíme mu jí podkládat. Někdo možná bude namítat, že je blbost tahat tolik věcí, ale nám to takhle vyhovuje. Pro pohodlné spaní našeho syna děláme vše, protože když se tenhle malej ďáblík dobře nevyspí, tak nám ten vejlet umí hezky znepříjemnit. V zimě k tomu ještě přibalujeme zateplovací kapsu, která ochrání dítě i při mínusových teplotách. Někdy ji využívám i pro běžné zahřátí, když je Tobíkovi zima nebo prochladl s jsme daleko od civilizace.

Do hor chodíme celoročně a vše se snažíme přizpůsobit počasí.
Když to shrneme, tak na krátké výlety, kdy Tobík většinu času chodí sám bereme jen nosítko (kdyby byl unavený a chtěl si chvíli odpočinout).
Pokud máme v plánu celodenní výlet, tak nás v horách potkáte s krosnou.

Taková je ve zkratce naše zkušenost s nošením a budeme rádi když nám napíšete třeba i vy nějaké vaše vychytávky. My sami neustále objevujeme a zkoušíme nějaké nové věci. Navíc jak dítě roste, má odlišné potřeby a mimo to je naše první dítě, takže se učíme za pochodu a snažíme se hledat různé způsoby pro naše záliby.
S dítkem je to všechno o jednom velkém kompromisu, ale kdo chce, hledá způsoby a kdo nechce, tak důvody…
však to všichni známe

 

[Detailní popis krosny Thule Sapling:

 • Je vyrobená s velmi kvalitního materiálu Cordura, což je nejkvalitnější syntetická látka s extrémně vysokou odolností proti prodření či protržení, takže lecos vydrží
 • Má silnou konstrukci, která je vyrobená z duralových hliníkových tyček
 • Sedačka  poskytuje vašemu dítěti pohodlí, ochranu proti horku, dostatečnou oporu pro nohy  a prostor pro sezení
 • Clona proti slunci s ochranným faktorem UPF 50 umožňuje snadné nasazení, chrání vaše dítě
 • Má plně nastavitelný trup a bederní pás, díky kterým skvěle padne, pohodlně se nosí a rodiče si jej během cesty mohou rychle předávat
 • Dvojí možnost přístupu umožňuje usadit dítě do nosítka shora nebo přes postranní panel po povolení bočních popruhů
 • Věci můžete umístit do různých šikovných kapes, které v nosítku najdete
 • Zadní nohy můžete vyklopit a dítě bezpečně položit na zem aniž by se převrátilo

THULE letos vydalo novou verzi této super krosny, která je nyní ještě o něco ergonomičtější a nabízí pár nových vychytávek.

 

Zateplovací kapsa – zvětšená (od Kokon)

 • Speciální kapsička pro nohy dítěte
 • Přídavná zateplovací vložka do kapsy, která by měla být až do -15 stupňů
 • Chrání krk
 • Má otvory na ruce
 • Odepínací kapuce

 

Nosítko Be Lenka -Letní verze

Základem letní Be Lenky je síťka, která je použita v oblasti zádové opěrky a kapuce pro děťátko. Díky otvorům po celé ploše síťky k děťátku neustále proudí vzduch, čím se soustavně odstraňuje teplo v průběhu nošení.

 • Nosítko je plně nastavitelné na míru děťátka.
 • Bederní pás je důmyslně navržen tak, aby se dokonale přizpůsobil každému typu postavy. Je měkký a pohodlný a ve svém středu obsahuje praktickou kapsičku. Využijete ji jako kapsu na uložení pár drobností.
 • Nosítko je vybaveno kapucí, která poslouží proti sluníčku, větru nebo na eliminaci okolního ruchu, když dítě v nosítku usne.