Ahoj holky, mohly byste nám ve zkratce představit firmu Elabela?

Zdravíme tě Adélko,

ELABELA Beauty je projekt sdružující zahraniční kosmetické značky, které splňují pevně stanovená kritéria. Jde o firmy, které používají ve svých produktech výhradně přírodní nebo organické složky, takže jsou bez chemie, a tím pádem nemohou škodit našemu zdraví.

Záleží nám na místě, kde žijeme, a proto mají produkty minimální nebo nulový dopad na přírodu a životní prostředí. Kosmetika proto nesmí být ani testovaná na zvířatech.

Tento projekt má nyní podobu e-shopu, ve kterém si každý najde to svoje.

Stránky jsou www.elabela.cz

Elabela je zárukou kvality a čistých ingrediencí, které hlídáme za vás.

Co vás vedlo k distribuci přírodní kosmetiky z Itálie?

Vlastní zdraví a zjištění, že jsme obklíčení skoro samou chemií.

Že nevědomky na sobě necháváme páchat škody, které jsou pak v širším časovém horizontu nevratné. Jen si to představ, každý den na sebe nanášíš chemické koktejly, skrývající se v produktech jako jsou sprchové gely, šampony, krémy, zubní pasty, deodoranty, holící pěny, balzámy, rtěnky, make-upy, olejíčky peelingy a jiné.

Přes náš největší orgán, kterým je kůže, vše vstřebáváš do těla, a za několik let zjistíš, že nemůžeš mít třeba děti nebo že ti začnou padat vlasy, a nikdo neví proč. O různých možných kožních onemocněních ani nemluvím.

Jednoduše, láska k sobě a k přírodě je našim hlavním hnacím motorem.

Jsme nedílnou součástí přírody, ve které se skrývá nekonečná moudrost, která vede k radosti a pevnému zdraví. Tohle věděly už i naše babičky, které měly většinou velice dobré znalosti rostlin, bylinek a žily tak v klidu a rovnováze. Snažíme se navázat tam, kde ony skončily a zároveň vše posunout na další úroveň. A Itálie je zemí, kde kvalita byla vždy na prvním místě. Ať už se jednalo o potraviny, oblečení nebo kosmetiku.

Jelikož jsem v Itálii prožila část dětství a umím italsky, tak se přirozeně nabízela možnost spojit příjemné s užitečným. Našly jsme několik rodinných firem, které se zabývají ekologickou výrobou, mají vlastní statky, zahrady i lesy a vytvářejí tak po menších dávkách opravdové veledílo.

Kromě toho, že to jsou lidé s dobrým srdcem, tak jde vidět, že dělají to, co je baví a naplňuje.

A není lepšího spojení si myslím 😊

Můžete nám prozradit, jak probíhá výroba kosmetických produktů?

Každá firma má svoje postupy, ale nejčastější je sběr bylin a rostlin na základě učení předávané z generace na generaci.

Léčivé rostliny a původní divoké bylinky, které jsou použity, se sklízejí ručně v malých množstvích, při plném respektování období nejlepší sklizně, kdy mají rostliny v sobě nejvyšší koncentraci účinných látek.

Extrakce probíhá bezprostředně po sklizni maceračním procesem, který trvá 60 dní v glycerinu nebo rostlinném oleji, což umožňuje produktům zachovat si své cenné vlastnosti bez jakékoliv změny.

Například firma Maremma Offiicinalis pěstuje přes 1000 olivovníků metodou ekologického zemědělství. Získaný olej je vzácným spojencem pro zdraví a krásu, díky lisování za studena zůstávají jeho cenné složky nezměněny. Lisování se provádí v Maremmě ve starodávném místním mlýně na olej.

Firma BioApis vytváří kosmetiku organického původu, základem jsou produkty z včelího světa jako např. med, propolis, včelí vosk, mateří kašička nebo včelí jed. Jejich farma se rozprostírá na velké ploše, ke které patří les a mnoho domečků se včelkami.

BioApis je rodina včelařů v čele s dvěma chemiky. Extrakce probíhají na farmě a následné míchání produktů v laboratořích. Vše je opět jenom v omezeném množství, protože včelky nevytvářejí své produkty neustále.

Na jaký kosmetický produkt nedáte dopustit?

Abych řekla pravdu, tak jich mám více 😊 Za mě je to určitě čistící pleťový gel s kyselnou salicylovou, protože jsem začala trpět ve svém zralejším věku na akné vlivem hormonální disbalance. Tento pomocník mě zbavil nevzhledného akné na tvářích, s kterými si nevěděli rady ani doktoři. Pak miluju denní krém na mastnou pleť nebo peeling na pleť a tělo s vyživujícím komplexem, bez kterého si už své pečující rituály nedokážu představit 😊 

Sestra pro změnu miluje výživný krém na pleť a tělo se třpytivým efektem, z kterého je unešená od první chvíle, kdy jej poprvé zkusila. Ta vůně a jemnost se nedá popsat slovy. To se musí zkusit. Bez čeho nedá ani ránu je pak i rozjasňující pleťový olej, kterému přezdívá elixír krásy a používá ho každý den společně s anti-age denním krémem, který je tak lehký, že ani nevíš, že ho máš na obličeji.

Je rozdíl mezi krémem za 80 a 800 korun?

Rozhodně ano. Krém za 80 Kč bych zařadila do běžně dostupné, masově vyráběné kosmetiky, která je v drtivé většině chemická. V takové kosmetice se nedbá na kvalitu použitých složek a jediným cílem je vyrobit co nejvíce produktů za co nejnižší cenu s cílem co nejvyššího zisku.

U přírodní kosmetiky je kladen velký důraz na kvalitu surovin, jejich původ, způsob sběru, zpracování atd…Tyto aspekty se pak odrážejí v ceně výrobku.

U takových produktů ale víte, že obsahují rostlinné oleje, másla, bylinné extrakty a maceráty, přírodní vitamíny, minerály a antioxidanty, prostě všechno, co znáte a čemu rozumíte.

U ELABELA Beauty si můžete být jisti, že váš výrobek je šetrný nejen k vašemu zdraví, ale také k životnímu prostředí.

Do našeho sortimentu vybíráme jen takové značky, které splňují vysoké nároky na výrobu z kvalitních surovin s pozitivním dopadem na životní prostředí. Bio kvalitu vám zaručují i certifikáty, které není lehké získat.

Nákupem uvědomělých značek pak podpoříte využívání lokálních zdrojů, férové pracovní podmínky, investice do šetrných výrobních postupů, recyklaci a podobně.

Je jen na vás, jak velkým dílem přispějete. Všichni totiž můžeme společně přispět k pozitivním změnám. Čím zdravější bude naše planeta, tím zdravější budeme i my lidé.

Jaké jsou nevýhody přírodní kosmetiky?

Není jich mnoho ale nějaké přece jsou. Oproti běžné kosmetice má ta přírodní nižší dobu trvanlivosti a mělo by se s ní náležitě zacházet. Největším překvapením by mohlo být, že málo pění. Šampony na vlasy, sprchové gely, pasty apod…

To jsou produkty, u kterých jsme zvyklí, že vytvářejí pohádkové obláčky pěny. Minimálně to tak známe u běžné kosmetiky. Pěnivost však zajišťují zdraví nebezpečné tenzidy, které v přírodní kosmetice nenajdete a jsou nahrazeny přírodními složkami. Účinnost produktů je ale stejná.

Co poradit lidem, kteří s přírodní kosmetikou teprve začínají?

Čtěte si složení. Ne všechno je BIO, EKO nebo NATURAL a řada firem zneužívá stoupajícího zájmu trhu po uvědomělých značkách. Tyto firmy pak provádějí tzv. greenwashing, kdy oklamou zákazníka na základě přidání několika „vykutálených“ slovíček na obal produktu, který je ale plný chemie.

Je nám jasné, že ne každý má čas nebo znalosti, aby mohl detailně studovat složení, a proto v takovém případě, doporučuji odebírat zboží od značek, které se touto problematikou přímo zabývají a kontrolují vše za vás. A to jsme třeba my.

Jaké máte plány do budoucna s ELABELA Beauty?

Naše značka nyní prochází vizuálními změnami, které budete moci zachytit již brzy na našem e-shopu. 

Dále pak máme pro vás připravenou naprostou senzaci ve formě nové prémiové značky, kterou nebylo možno zakoupit nikde na evropském trhu. 

Moc se těšíme na tuto spolupráci a jsme si jistí, že vás okouzlí a potěší minimálně tak, jako nás.

Jak po zimě pečovat o pleť?

Alfou a omegou jsou séra. Ty se postarají o návrat pleti do jasnějšího a šťavnatějšího vzhledu. Po zimě, kdy byla pleť vystavována prudkým změnám teplot, a suchému vzduchu v uzavřených prostorách, je potřeba ji poskytnout notnou dávku hydratace, s kterou nám pomůžou nejenom zmiňovaná séra, ale také hydratační masky a krémy dle našeho typu pleti.

Nejdůležitější v péči o pleť je pravidelnost.

Co děláte pro svoje duševní zdraví a jak se snažíte eliminovat stres?

Jsem od mala nezmar, který má rád pohyb, takže sportuju, jak se dá. A úplně nejraději spojuji sport s přírodou. Takže procházky, výšlapy, lyžování, běh, cvičení na workoutových hřištích, plavání atd… Pohyb mi pomáhá uvolňovat nahromaděnou energii, které mívám docela dost.

Dalším důležitým pomocníkem je meditace, chvíle, kdy jsem jenom já a „můj pokojíček“ (moje myšlenky). Medituji skoro každý den. Stačí k tomu málo, takže je to dostupná metoda pro všechny, kterou vřele doporučuji. Už po několika dnech každodenní 20 minutové meditace se vše zdá jednodušší a mysl se zklidňuje. Po několika měsících lze pozorovat pozitivní změny i v jiných oblastech vašeho života. Pokud si nevíte rady, tak zkuste řízené meditace a dechová cvičení, možností je spoustu.

Jedno je jisté, meditovat může každý.

Berličkou můžou být i bio esence od francouzské značky Presence de Bach, která navazuje na poslání Dr. Edwarda Bacha, který doporučoval nechat působit Bachovy květy na člověka jako celek ze všech stran. Dochází tak k harmonizaci pomocí aromaterapie nebo užívání bylinek v podobě kapek.

Na co nedám také dopustit je četba knih. Je to odpočinek, relax a osobní rozvoj v jednom.

Když čtete, tak svou mysl zaměstnáte, a to je v dnešní době velice žádoucí.

Je tedy důležité, se obklopovat tím, co ovlivnit můžeme a co se nám líbí, protože přesně to pak budeme i žít.

Jsme přehlcení informacemi, hlavně těmi, které nepotřebujeme a jejich vývoj neovlivníme.

Typický příklad jsou televizní noviny. Ty nesleduji už několik let a je mi lépe. Úplnou pravdu se z nich stejně nedozvím, tak k čemu by mi to bylo?

Jsme strůjci svého života a je jenom na nás co si do něj pustíme.

© 2022 NÁŠ SVĚT