Na víkend do Českého ráje – 2022

Jaro už je tady a my právě přemýšlíme kam vyrazíme na víkend. Ve hře jsou buďto střední čechy nebo náš oblíbený Český Ráj.

No nebudeme Vás dnes příliš napínat, vyrazili jsme do Českého ráje, konkrétně do oblasti kolem Měsíčního údolí.

Navíc jsme chtěli otestovat novou jarní kolekci od NordBlanc, tak uvidíme jak obstojí 🙂

 

Pro náš první výlet, který jsme absolvovali cestou tam, jsme si vybrali

Vyhlídka Zdenčina skála

 
Auto jsme zaparkovali na malém parkovišti v malé obci za Turnovem (viz mapa), to se nachází přímo na červeně značené stezce vedoucí ke skále. Není daleko, je to k ní něco málo přes kilometr a tak je to taková ideální procházka na protažení po té dlouhé cestě z Brna.
Počasí nám přálo a tak mezi stromy krásně prostupovali paprsky slunce.
Ke skaslní vyhlídce procházíme mezi Betlémskými skalami, ty se nachází mezi řekou Jizerou a Klokočskými skalami .
Samotná stěna Betlémskývh skal je cca 1600m dlouhá a je místy rozčleněna do izolovaných skalních věží a rozsedlin.
Z vyhlídky Zdenčina skála můžete pozorovat jak se zde po tisíciletí formuje krajina vlivem samotné řeky v údolí, ale také dalšími vnějšími vlivy jako je třeba počasí.

 

Na druhý den jsme zvoli již něco delšího a to procházku do 

Hruboskalsko

, ale pro nás zatím neprobádanou cestou vhodnou i pro sportovní kočárek. Jako výchozí bod nám posloužilo bezplatné parkoviště u kostela v obci Kacanovi. Chvilku nám klasicky trvalo, než jsme se byli schopni vůbec vypravit z auta, ale nakonec všechno dobře dopadlo a my vyrazili za dobrodružstvím. Před sebou máme mírné stoupání a tak necháváme Tobíka jít po vlastních ať se alespoň trošku unaví. Toto stoupání vesměs po zpevněné cestě vedoucí po modré přes Kopicův statek je 2 kilometry dlouhé a celkem našlapete 120m převýšení. Vzhledem k tomu, že dnes nás čeká celkem metrů 160, tak už máme to nejtěžší za sebou 🙂

U Kopicova statku se nachází malá naučná stezka, která Vás popotáhne kousíček za statek ke krásným skalním reliéfům. Ty určitě nevynechejte, nám se to totiž z nějakého nepochopitelného důvodu povedlo a teď toho litujeme 🙂

Kousíček za kamenným rozcestníkem na Jižním sedle se napojíme na hlavní turistickou trasu vedoucí napříč Hruboskalskem, červenou. Ta nás přivede ke skalnímu hradu Valdštejn. Pokud máte chvilku čas, určitě se běžte na hrad mrknout, Vznikl kolem roku 1260 a je vystavěn na třech skalních blocích, které následné propojili dřevěnými mosty. Více informací k hradu zde.

 My už tu jsme asi po padesáté a tak si zde dáme jen něco dobrého na zub (je zde otevřeno skoro celoročně) a pokračujeme po červené ke skalní rozhledně Hlavatice. Ta není daleko, je cca 1,5 kilometru vzdálená a v sezóně u ní naleznete taktéž malé občerstvení. Z rozhledny je nádherný výhled na údolí a město Turnov. Samotná skalní vyhlídka je přístupná 24/7 a je zdarma.

Abychom mohli pokračovat v naplánovaném okruhu a vrátili se zpět k výchozímu bodu, musíme se kousek vrátit, konkrétně na rozcestí U konic, kde po žluté začneme klesat dolů zpět do údolí. Cestou budeme míjet lesní jezírko podél kterého je zbudováno celkem 6 dřevěných skřítků chránící přírodu kolem jezírka. Nachází se zde i několik laviček k odpočinku.

Odtud už to k auto není daleko. 

Trasa má celkem 7,5km 🙂

Jelikož tohle není výlet na celý den, vyrazili jsme ještě přímo z Měsíčního údolí na nedaleký vrchol

Kozákov 744m n. m.

S parkováním Vám zde bohužel neporadíme, my parkovali v rekreačním areálu pár metrů od výchozího bodu trasy na mapě, protože jsme zde byli ubytováni. Počátek cesty vede krásným měsíčním údolím, kdo tu nikdy nebyl určitě doporučujeme, není to velké, ale člověk tu přijde úplně na jiné myšlenky. Pokud se odtud vydáte na vrchol, tak Vám ty jiné myšlenky můžeme stoprocentně zaručit, protože na necelých 3 kilometrech nastoupáte 360 výškových metrů. Věřte ale, že ten výhled i celá trasa stojí za to. Vyjet si autem na vrchol přece umí kdejakej jouda… 
 

Odpočinout si můžeme třeba hned na prvním menším kopci, kde na nás na skalním masivu čeká první vyhlídka 🙂

Poté lesem stoupáme dál do kopce (jak jinak :D) až na červeně značenou stezku, rozcestí pod Drábovnou. Mimo další menší vyhlídky cestou je Kozákovská Drábovna jedno z dalších míst, které bychom Vám rádi při našem dnešním putování ukázali. Jedná se totiž o uměle vytvořenou komoru vytesanou do pískovcového bradla, která ve středověku pravděpodobně sloužila jako hláska. Od roku 1958 je kulturní památkou.

Na vrchol už to není příliš daleko avšak stále do kopce 🙂 Nebojte, pokud máte hezky jako my, čeká Vás krásný výhled na hrad Trosky a na druhou stranu na Krkonoše. Pro ty z Vás, kteří se rádi odměňujete je zde Riegrova chata a občerstvení Kozáček :D. Na vrcholu se také nachází rozhledna, dětské hřiště a geologická expozice.

Tobík se zde vyřídil na trampolíně a můžeme vyrazit zpět, tentokrát po žluté dolů z kopce. Cestou budeme míjet Radostnou studánku (není veřejně přístupná) a na rozcestí pod ní se vydáme doprava po modře značené široké zpevněné cestě až k místu odkud jsme přišli z měsíčního údolí. Tam opět sejdeme dolů.

Tento okruh má 5,5km a cca 360 výškových metrů. 

Na dnešní poslední den jsme si naplánovali jedno z našich nejoblíbenějších míst v Českém Ráji

Besedické skály

Automobil tentokrát parkujeme na placeném parkovišti v Besedicích (50,-/den). Parkoviště je jen pro 35 aut, tak doporučujeme přijet hned ráno. V plánu máme náš klasický okruh a tak od auta vyrážíme po červené kolem letního amfiteátru k Besedické vyhlídce na Vysoké skále.
 Odtud už je to jen malý kousíček do skalního bludiště Kalich. To je naše srdcovka, malé ale nádherné 🙂
Co jsme se dočetli, tak ve skalách se nachází bývalá modlitebna, kde se po Bílé hoře ukrývali čeští bratři a pořádali bohoslužby. Nachází se tam oltář z roku 1634 a ve skále vytesaný kalich.
Na rozcestí u modlitebny se vydáme po žluté na další krásná místa besedických skal. Na cestě nás čekají skalní slůje, jeskyně s čtyři krásné vyhlídky, Hořákova, Husníkova, Kde domov můj a Kinského.
 

Na rozcestí Pánova pole to můžete po červené střihnout zpátky k autu, ale my chodíme vždy po žluté dál, nachází se tam ještě pár hezkých skalních bloků a jedna čedičová skála upravená na vyhlídku, z ní se můžete rozhlédnout třeba na Suché skály. To vše  se nachází na vrcholu Sokol, přibližně 600 metrů od rozcestí. Pokud se pořádně rozhlédnete, tak cestou naleznete i Tyršovu skálu (Sokol). Tyršova je proto, že je zde vsazena pamětní deska dr. Miroslava Tyrše, zakladatele Sokolu. Odtud už po žluté pokračujeme dál kolem letního amfiteátru směrem k parkovišti.

Okruh má celkem 3,5km na kterém zdoláte  170m převýšení.

Co se týče nové jarní kolekce od NordBlanc, tak obstála na výbornou. Jejich nový anorak je z velmi příjemného materiálu, který by měl vydržet i hrubší zacházení, navíc v něm ani za chladných večerů nebyla zima.