Na Lysou horu v zimě? Proč ne!

Zima si s námi letos pohrává a protože jsme nechtěli ponechat nic náhodě, vyrazili jsme první mrazivý víkend Nového roku do Beskyd. Krom běžného poflakování v přírodě byla naším cílem nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd. Kdo Beskydy zná, ta jistě ví, že jím je Lysá hora.

No, a protože nejsme úplní nováčci, věděli jsme, že vyrazit na Lysou horu o víkendu není dobrý nápad, proto vždy volíme jeden z pracovních dnů což se nám nejednou vyplatilo.

Sobotu i neděli jsme tedy trávili výletováním po okolí. Ubytovali jsme se ve Frenštátě pod Radhoštěm v hotelu U Dobrého lva. Příjemné prostředí, vynikající snídaně a co nás potěšilo, mají zde rádi pejsky :). Vzhledem k aktuálním Covid opatřením jsme byli na hotelu úplně sami.


Lysá hora je 1323 metrů vysoká a patří snad mezi nejnavštěvovanější vrcholy Beskyd. Je také velmi oblíbená běžci, které tu potkáte každý den a pořádají se tu různé běžecké závody, například legendární a drsná LH24.

No my dnes žádnou „čtyřiadvacítku“ neplánujeme a auto zaparkujeme u Hotelu Sepetná, kde se nachází velké placené parkoviště (150,- / den) . Jen pozor, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, tak dole v Ostravici stojí policejní hlídka a bez řetězů nebo s pohonem všech kol Vás nahoru nepustí. V tom případě můžete bezplatně zaparkovat na parkovišti v u nádraží v Ostravici, jen se Vám výšlap ještě o kus protáhne (3km).


Poslední dobou nám dost trvá, než se vypakujeme z auta a dnes tomu nebyla výjimka. :D. Po modré se vydáváme vzhůru za dobrodružstvím. To na sebe nenechalo dlouho čekat, protože ani ne po 200 metrech nás čekala první vzpoura v týmu! Naštěstí jsme se za ty dva roky rodičovství naučili, že nejúčinnější zbraň na dítě je úplatek, a tak po chvilce smlouvání pokračujeme dál a Tobík si spokojeně v krosně křoupe něco dobrého 🙂

 

Po cca dvou kilometrech protínáme první rozcestí (Staškov – Albínovo náměstí), je zde i větší posezení se stříškou, a tak se tu dá schovat před deštěm nebo jen posvačit v parných letních dnech. Odtud po zelené už stoupáme do kopce přes rozcestí Pod Lukšincem a Ondrášovy díry, kde se také nacházejí veřejnosti nepřístupné rozsedlinové jeskyně.

Cestou se kocháme krásnou přírodou a jinak se neděje nic zvláštního. Teda nic zvláštního pro nás, protože nám se děje pořád něco :D. Tentokrát se Áje v batohu vylila voda a měla úplně mokré záda 😀 To v -7 stupních moc nechceš, ale protože nám Tobík pár minut nazpět usnul, museli jsme pokračovat na vrchol a prostě to zkousnout. Na ten už to nebylo daleko. Po červené z rozcestí Lukšinec , kde se mimochodem dá taky spočinout na malém odpočivadle je to už jen dva a půl kilometru. Zde už bylo zapotřebí nazout nesmeky, protože cesta je značně pokryta ledem.

Na vrcholu jsme dnes čekali vzhledem k počasí v předchozích dnech silný vítr, ale krom slabých poryvů bylo skoro-jasno a téměř bezvětří. Když tu navíc při pondělku nebyl skoro nikdo, tak to byla naprostá pecka.

Z vrcholu Lysé hory je vidět na Malou fatru, kterou jsme s NordBlanc navštívili na podzim nebo třeba na Vysoké tatry .

Ája už nutně potřebovala převléci a probouzející mládě přebalit, proto jsme zakotvili na Bezručově chatě. Tam se nesmí do restaurace s pejsky, ale mají tu u záchodů takovou chodbu se stolem a židlemi, kde s pejsky můžete chvilku posedět a dát si i něco dobrého z restaurace. Restaurace je bez obsluhy a vše si musíte obstarat na baru. My si zde dali výbornou česnečku, kyselici a taky pivečko, jak jinak 

 

Je tu „horská“ přirážka ale s tím se tady s takovou oblíbeností vrcholu prostě musí počítat. Jídlo nám ale chutnalo a mimo to tu berou karty, tak že super. Chvilku jsme poseděli a potkali i milé lidičky, kteří nás prý sledují na sociálních sítích, to nás vždy mile potěší. Je vlastně moc fajn, že se opravdu za těmi různými přezdívkami skrývají opravdoví lidé.

Posilněni vyrážíme zpět pod kopec, naposled se ještě pokocháme nádhernými výhledy a vydáme se na sestup, jdeme stejnou cestou přes Lukšinec a Albínovo náměstí . Dolů to nečekaně odsýpalo jedna radost, i Tobík se se nám cestou dolů pěkně vyběhal a odzkoušel nesmeky, které dostal od Ježíška.

Celkem jsme nachodili 12,5km a cca 800 výškových. Není to úplně lehký výletík, ale pokud nejste zdatní a na výlet si vyšetříte celý den, tak to zvládnete, navíc si nahoře dáte něco dobrého za odměnu.