Hrad Falkenstein se nachází necelých 14 km jihozápadně od centra moravského Mikulova. Pokud jedeme po silnici B7 z Mikulova na Vídeň tak za Mikulovem odbočíme doprava na Poysbrunn a po šesti kilometrech dojedeme do vesnice Falkenstein. Tady je nutné odbočit doprava do úzké uličky a po pár metrech dojedeme na malé parkoviště u kostelíka. Ten určitě stojí aspoň za letmou prohlídku.
Nejprve se vydáme po cestě okolo uměle vytvořené jeskyňky Mariengrotte s pramenem směrem na severovýchod na vápencový pahorek Kreuzberg. Při mírném stoupání jsme po pár minutách nahoře. Tady nás čeká kaplička, ale hlavně úžasný výhled od kříže na vesnici, ze které jsme vyšli, a stejnojmenný hrad na protějším kopci.Je odtud vidět i Mikulov.
Sejdeme stejnou cestou zpět na cestičku a po ní pokračujeme ven ze vsi. Cesta se stáčí postupně k západu a za chvilku se dostaneme k dalšímu parkovišti a z něj pokračuje pěší cesta přímo k hradní bráně. Z hradu je velmi dobře vidět na Mikulov se zámkem, Svatým kopečkem i celé Pálavské vrchy.
Hrad byl založen kolem roku 1050 pány z Falkenštejna jako důležitá pohraniční pevnost z popudu krále Jindřicha III., který byl iniciátorem kolonizace okolí Vídně. Král Falkon následně hrad udělil v léno. Do soukromých rukou se hrad dostal až v roce 1571, kdy jej císař Rudolf II. prodal Hansi (Janu) III. z Traustonu. Výrazné škody hrad utrpěl v roce 1645, kdy jej dobyli Švédové. Nezměnil se však ve zříceninu. Tou se stal až počátkem 18. století, kdy byl nepohodlný a špatně dostupný hrad opuštěn a částečně použit jako levný stavební materiál. Současným majitelem je Georg Thurn-Vrints, který hrad zpřístupnil veřejnosti a započal konzervační práce.
Po prohlídce hradu doporučujeme udělat si příjemnou procházku kolem mohutné zříceniny. Nasajete kouzlo přírodní krajiny a pokud Vám počasí bude přát tak se pokocháte nádherným výhledem od vysílače Galgenberg. Odtud se už budete pomalu vracet přes vinice do obce z které jste vycházeli.
Projdete se malebnou sklepní ulicí Oagossn(Eiergasse), „místo, kde bydlí víno“, Většina sklípků pochází z 19. století, na této ulici je ve dvou řadách 65 vinařských stavení s vyhloubeným sklepem. Ve sklepní uličce bývají některé sklípky otevřené, konají se zde i tradiční vinařské oslavy a různé akce. Mezi sklípky jsou umístěny dřevěné sochy a z ulice je krásný výhled na siluetu obce a hradu.
Typické víno je místní Falkensteiner, které stojí za to ochutnat.
Souhrn:
Hrad je otevřen denně od 10. 00 do 18.00 od dubna do října. Prohlídky jsou možné s průvodcem i bez průvodce. Pokladní dokonce rozumí česky ! Základní vstupné bez průvodce je 2, 5 Eur, s průvodce 5 eur.
Parkovat můžete na louce dole pod hradem nebo u kostelíka, bezplatně.